Salesforce.com 1999 yılında kurulmuştur. Dünyanın bulut tabanlı lider CRM-Müşteri İlişkileri Yönetimi, yazılım ve platform hizmeti sunar. Salesforce son 11 yılın Gartner raporlarında CRM alanında lider firma olarak gösterilmektedir. Şu anda 100.000’den fazla kurumda, 10 milyondan fazla kişi tarafından kullanılmaktadır.
Salesforce.com bulut bilişim teknolojisi ve esnek yapısıyla kurumsal / bireysel yazılım pazarın kurallarını değiştirmiştir. Müşteriler, iş ortakları ve çalışanlar yeni yöntemlerle ve bir arada çalışır.
Günümüzde kullanılan somut kurulumlu sistemler yerine online olarak kullanılan, internetin olduğu her yerde hizmet veren ve veri kaybını engelleyen bir yapıya sahiptir. Bu sayede bakım ve onarım bedeli olmadan kullanım sağlanır ve dış etkenlerden etkilenme gibi bir durum söz konusu değildir.
Salesforce, Saas (software as a service) uygulama, Paas (platform as a service), force.com, veri saklama ve erişim hizmetleri sağlar. Salesforce’de temel esas her zaman müşteri veri güvencesi ve başarısıdır. Bu sebeple “Müşteri verisinin gizliliği bizim için her şeyden önemlidir” sözünü her koşulda verir. Salesforce.com bulut bilişim teknolojisinde en ileri seviyede veri güvenliği ve gizliliği sağlar.
Kullanıcılar, salesforce.com uygulamalarına web tarayıcıları ve mobil cihazlar ile ulaşabilir. Salesforce.com da “Kullandıkça öde” prensibine dayanan bir ödeme sistemi mevcuttur. Bu şeklide kalite ve verimliliğin sürekli sağlanması amaçlanmıştır.

1.Sales Cloud
Her yerde anlık satış yapabilir ve bütün satışları görünteleyebilirsiniz. Satışta başarı ve verimi sağlayın ve satış bilgilerini kaydedin.
2. Service Cloud
Müşteri memnuniyetini sağlayın. Daha az masraf ile en verimli ve hızlı müşteri destek ekibine sahip olun.
3. Marketing Cloud
Müşteri ile iletişimi internet platformları ile daha iyi görün. Bunlar eposta, sosyal medya vb olabilir. Verim, hedef ve yarar realizasyonlarını her yerden yönetin.
4.Community Cloud
Tüm çalışanlarınız , müşterileriniz ve ortaklarınızla bir arada çalışın . Daha kolay yönetin ve anlık güncel bilgiye kolayca ulaşın.
5.Analytics Cloud
Anlık verilerin analizini otomatik olarak görün. Performans veya herhangi bir verinin analizini gösterge panellerinden veya raporlamadan kolayca ulaşın.Yapılan analizi tüm cihazlarda görebilirsiniz.
6.App Cloud
Kolayca kendi uygulamınızı oluşturun ve platforma hızlıca yükleyebilin. İş süreçlerini hızlandıracak mobil uygulamalar yapın ve kullanın.
7. IOT Cloud
Gerçek zamanlı veri analizi ve davranışını yönetin. İnternet olan her yerde kullanıcı olarak kodsuz test yapabilin ve anlamlı veriler elde edin. Ürün kullanımı ve müşteri analizini görün.
8.App Exchange
Kendi oluşturduğunuz uygulamaları ister ücretli, ister ücretsiz olarak sisteme yükleyin veya var olan bir uygulamayı bu platformdan sisteminize entegre edin. Hızlı, esnek ve güvenli bir çok uugulamayı kullanma fırsatı yakalayın.
9.Integration with Mulesoft
Mulesoft ile entegrasyon sistemde gerçekleştirilsin ve siz bu sayede anlık verilere (satış vb )ulaşın. Veri kaybı olmaksızın bütün datalarınıza güvenilir bir şekilde görün.