Salesforce ve Mulesoft artık aynı çatı altında

Kısaca Salesforce ve MuleSoft Nedir?

Salesforce, kuruluşların, müşteri adaylarını bulmalarını,müşteri taleplerini takip etmelerine, iş fırsatlarını ve sorunları belirlemelerine ve daha fazlasını yapmasına olanak veren lider bir CRM çözümüdür. Sistem, iş ve müşteri arasında birincil bağlantı olarak hizmet vermektedir.

MuleSoft, kurumsal BT altyapısını, müşterilerin, iş uygulamalarını, veritabanlarını, verilerini ve cihazlarını herhangi bir bulut veya kurum içi sisteme bağlayan uygulama ağları oluşturmak ve birleşik bir sisteme bağlamaları için kullanılan bir entegrasyon sistemidir. MuleSoft, işletmelerin API'leri üç katman halinde oluşturmasına olanak tanıyan araçlar ve bir çerçeve sunar. Bulutta entegrasyon gerçekleştirmek isteyenler için bir hizmet (iPaaS) çözümü olarak bir entegrasyon platformu sağlamaktadır. Anypoint Platform hizmeti ile işletmelerin uygulama ağlarını oluşturmasına ve tüm uygulamalarını ve verilerini tek bir bağlantılı konuma entegre etmesine yardımcı olmaktadır.

Salesforce’un Zamanla Artan Başarısı

Salesforce, diğer ürünlerde uzmanlaşan şirketleri satın alarak satış yazılımlarındaki başarısını gün geçtikçe artırmaktadır. Salesforce’un Microsoft Word benzeri bir ürün oluşturan Quip'i (dosyalama) 2016 yılında 582 milyon dolara satın alması bu başarıya örnek bir başlangıç olarak gösterilebilir.

Salesforce CEO'su Marc Benioff, “Her dijital dönüşüm müşteri ile başlar ve biter. Salesforce MuleSoft ile birlikte müşterilerinin tüm bilgileri, tüm kamu ve özel bulutlara, veri kaynaklarına (yenilikçiliği radikal bir şekilde geliştiren) bağlamasına olanak tanıyacak.” şeklinde Salesforce’un müşteri başarısını esas aldığını vurgulayan bir açıklama yapmıştır.

Salesforce Mulesoft’u Satın Alması

20 Mart 2018 tarihinde CRM'de global lider olan Salesforce, uygulama ağları oluşturma konusunda dünyanın önde gelen platformlarından birinin tedarikçisi olan MuleSoft’u yaklaşık 6,5 milyar dolarlık bir işletme değeri için aldı.

Coca-Cola, Barclays, Unilever ve Sina Dağı da dahil olmak üzere 1.200'den fazla Salesforce müşterisi, MuleSoft'la daha hızlı değişmek ve yenilik yapmak, farklı müşteri deneyimleri sunmak ve operasyonel verimliliği artırmak için gerçekleşen satın almanın verimliği artıracağı kanaatindeler.

CRM'de global lider olan Salesforce, uygulama ağları oluşturma konusunda dünyanın önde gelen platformlarından birinin tedarikçisi olan MuleSoft’u satın alarak kurumsal uygulamaları, verileri ve cihazları herhangi bir bulutta ve kurumda birbirine bağlayan uygulama ağları oluşturmak için dünyanın önde gelen platformlarından birini sağlıyor. Salesforce ve MuleSoft, CRM ve Uygulama Ağları için lider platformların daha geniş pazara adaptasyonunu hızlandırıyor. Bu nedenle MuleSoft'un satın alınması Salesforce'un bugüne kadarki en büyük yatırımı olarak görülüyor.

Bu satın alma ile ilgili MuleSoft Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Greg Schott şunları söyledi: “Salesforce'un arkamızdaki tüm gücüyle, uygulama ağındaki vizyonumuzu daha hızlı ve geniş bir ölçekte gerçekleştirebilmek için çok büyük bir fırsatımız var.Birlikte, Salesforce ve MuleSoft müşterilerimizin dijital dönüşümlerini, herhangi bir uygulama veya uç noktadan kendi veri kilidini açmalarını sağlayacak şekilde hızlandıracak.”

Salesforce ve MuleSoft müşterilerinin dijital dönüşümlerini hızlandırarak, daha akıllı, daha hızlı kararlar alabilmeleri ve müşterileri için son derece farklı, bağlantılı deneyimler yaratabilmek için eski sistemler, bulut uygulamaları ve cihazlarda kilitli kalmış verileri kullanıma sunacaktır.

Salesforce & MuleSoft

Salesforce ile başarı, güncel verilere erişime bağlıdır. Dataloader.io ve CRM'den CRM entegrasyon şablonlarına kadar olan araçlar, CRM ve dosya verilerinin , Microsoft Dynamics gibi birden fazla Salesforce örneğinden veya uygulamasından Salesforce'a aktarılmasını, senkronize edilmesini ve taşınmasını kolaylaştırır.

MuleSoft, Salesforce ile ERP ve SAP, NetSuite ve Oracle EBS gibi finans uygulamalarını birleştirerek ofisinizin karanlık odalarının kilidini açmayı kolaylaştırır. Gerçek zamanlı Salesforce ve ERP entegrasyonu, müşterilerinizin tam görünümünü sağlar ve uygulamalar arasında iş süreçlerini otomatikleştirir.

Müşteri verileri, Salesforce'un ötesinde pek çok uygulamada yaşar. MuleSoft , müşteri memnuniyetini artırmak, gelir artışını artırmak ve tüm kanallarda tutarlı bir müşteri deneyimi sağlamak için Salesforce'ı Marketo ve ServiceNow gibi uygulamalara sorunsuzca bağlar.

Salesforce, dahili ve harici mobil ve web uygulamalarını hızlı ve kolay bir şekilde oluşturmayı mümkün kılarken MuleSoft, bu uygulamaları HCM uygulamaları için Workday veya hareket halindeyken gerçek zamanlı ürün envanteri için SAP gibi kilit kurumsal uygulamalarda kilitli veriye bağlar.

Salesforce’un MuleSoft’u Satın Almadaki Düşüncesi

CRM lideri, MuleSoft'un teknolojisini yeni bir Salesforce Entegrasyon Bulutuna güç sağlamak için kullanmayı planlıyor. Bu da müşterilerin daha fazla bilgi edinmek için birden fazla veri kaynağına bağlanmasına yardımcı olacak.

MuleSoft, tüm işletmelerin, nerede oturduklarından bağımsız olarak, kişiselleştirilmiş 1: 1 yolculuk boyunca, derin ve akıllı müşteri deneyimleri yaşatmak için herhangi bir veriyi sunmasını sağlayacak olan yeni Salesforce Integration Cloud'a güç verecek.

Salesforce Integration Cloud ve MuleSoft Anypoint Platformu

Salesforce, MuleSoft'un hem şirket içi hem de bulut dağıtımları için önde gelen bir hibrid entegrasyon platformu olarak Anypoint Platformu için yol haritası ve vizyonunu benimsemiştir. MuleSoft'un AnyPoint Platformu, Salesforce'un büyüyen PaaS(Platform as a Service) teklifleriyle iyi bir teknik uyum sağlamaktadır. Bu platform sayesinde müşterilere önemli bir değer yaratacak, MuleSoft büyümesini hızlandırabilecek ve müşterilere daha fazla yenilik sunabilecektir.

Anypoint Platform, diğer tamamlayıcı araçlarla birlikte, müşterilerin tüm kanallarda ve temas noktalarında akıllı, bağlı müşteri deneyimleri sunmak için herhangi bir veriyi yüzeylendirmesini kolaylaştıracak olan Salesforce Integration Cloud'un bir parçası olarak sunulacaktır.

Kısaca;
Dünyanın 1 numaralı CRM şirketi ve en hızlı büyüyen en iyi 5 kurumsal yazılım şirketi olan MuleSoft, büyümesini hızlandırabilecek ve müşterilerine daha fazla yenilik sunabilecektir.
Salesforce’un nihayetinde hedeflediği muhtemelen olması gerekenden daha erken olsa da, MuleSoft, Salesforce araç setine daha tam entegre edildiğinde, müşterilerinin zihnindeki entegrasyon fikrini ortaya koymak ve daha derin bir ürün ve hizmet grubu için bir zemin hazırlamaktır.

Bir Yorum Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir